Hajhullás Okai, Tünetei, és Kezelése

A hajhullás lesújtó élmény tud lenni. Tönkreteheti az önbizalmat és a közérzetet, valamint aggodalmat kelthet az általános egészsége kapcsán.

Azonban aggodalomra semmi ok, a hajhullás gyakran teljesen természetes amely bárkivel előfordulhat kortól és nemtől függetlenül.

Normális körülmények között naponta 50-100 hajszálat veszítünk el, melyeket a szervezetünk általában gond nélkül pótolni tud.

De nem mindig mennek simán a dolgok, és testünk valamilyen okból néha nem tud új hajakat növeszteni.

Ennek hatására idővel észrevehető hajhullást és általános hajszál elvékonyodást tapasztalhat.

Sajnos a nagymértékű hajhullásnak számos oka lehet, de segítünk megtalálni mi állhat a hirtelen hajvesztés hátterében.

Ez a cikk mindent tartalmaz, amit a hajhullásról tudnia kell a korai tünetektől a hajhullás hátterében álló okokon át az elérhető legjobb kezelésekig. Itt vagyunk, hogy végigvezessük ezen a nehéz időszakon.

A hajhullás tünetei

A hajvesztés összetett kérdés lehet, és számos tényező játszik benne szerepet.

A hajhullás okai közül a leggyakoribb a genetika jellegű kopaszodás. Az örökletes állapotok, mint a férfias típusú kopaszodás (vagy a nőies típusú kopaszodás) a legtöbb esetet teszik ki.

Azonban számos egyéb tényező is hozzájárulhat a betegség kialakulásához bármilyen életkorban, legyen szó öregkori vagy fiatalkori kopaszodásról.

Idetartoznak az életmódbeli választások, traumatikus életesemények, a férfi nemi hormonok szintjének változása vagy valamilyen alapbetegség.

Fokozatos hajszál elvékonyodás

A hajszál elvékonyodása gyakori tünet, amelyet legtöbben az öregedés során tapasztalnak. A haj növekedése lelassul, és az egész fejbőrön általános elvékonyodást tapasztalhat.

Férfiaknál a hajvonal hátrahúzódása is előfordulhat, míg a nőknél a választék jelentős kiszélesedése figyelhető meg.

Bár ez nem igaz minden esetben, az életkorral összefüggő fokozatos hajszál elvékonyodás súlyossága gyakran a genetikából ered.

Tekintse át családi kórtörténetét, és nézze meg, hogy szüleinél előfordult-e ilyen típusú hajhullás. Ha igen, akkor hajlamos lehet az örökletes hajhullásra.

Foltos hajhullás

A hajhullás nem mindig egyenletes. Változatos alakban jelentkezhet, és változó méretű területet érinthet, ami bizonyos betegségek diagnosztizálásánál kulcsfontosságú tünet lehet.

Például a viszkető és érzékeny, kis, foltos hajhullás az alopecia areata vagy az alopecia barbae nevű autoimmun betegségek erős jele lehet.

Hirtelen hajhullás

Intenzív érzelmi vagy fizikai igénybevételt jelentő esemény után jelentkezhet gyors lefolyású, fokozott hajhullás. A szervezet ilyenkor leállít bizonyos funkciókat, mint például a hajtermelést.

A haj gyakran ijesztő mértékben hullhat ki, még jobban rontva a lelki állapotot. Ez különösen igaz az őszi időszakban jelentkező szezonális hajhullás esetében.

Szerencsére ez gyakran csak átmeneti, és ha felépül a kiváltó okból, a haja fokozatosan visszanő.

Teljes test szőrzetének elvesztése

Az egész testre kiterjedő szőrzet- és hajvesztés általában konkrét orvosi kezeléseknek, például kemoterápiának és sugárterápiának tulajdonítható.

Bár ezt nem lehet megakadályozni, olyan eszközök, mint példéul a hűtő sapkák segíthetnek csökkenteni a kezelés hajára gyakorolt hatását.

Szerencsére, amint befejezi ezeket a kezeléseket, ez a típusú hajhullás megszűnik, és a haj visszanő.

Piros, pikkelyes vagy repedezett bőr a fejbőrön

Figyeljen az érintett terület körüli bőr állapotára, mivel ez kulcsfontosságú lehet a probléma kiváltó okának diagnosztizálásában.

Ha a bőr duzzadt, piros, érzékeny, pikkelyes és viszkető, akkor valószínűleg gombás fertőzésről, például tinea capitis (favus)-ról lehet szó.

A gombás vagy bakteriális fertőzések fertőzőek lehetnek, ezért fontos, hogy minél hamarabb forduljon orvoshoz, és elkezdje a kezelést.

Mik lehetnek az erős hajhullás okai?

A hajhullásnak számos oka lehet, mind férfiaknál, mind nőknél.

Az alábbiakban megvizsgáljuk a leggyakoribb betegségek kiváltó okait.

Androgén alopecia (hormonális hajhullás):

nőies és férfias típusú hajhullás

Az androgén alopecia a hajhullás egyik leggyakoribb formája világszerte, az emberek akár 50%-át is érintheti.

Öröklődő betegségként genetikai tényezők és a hormonális egyensúlyhiány kombinációja felelős a betegség kialakulásáért.

Az emberek már a pubertás elején tapasztalhatnak androgén alopeciát, bár a legtöbb ember csak idősebb korában veszi észre a tüneteket.

Bár általánosságban a hajszálak elvékonyodása jellemzi, mégis van némi különbség férfiak és nők között.

Alopecia Areata

Az alopecia areata egy autoimmun betegség, amely során az immunrendszer tévesen megtámadja az egészséges sejtek, főként a hajtüszőket.

Az alopecia areata legfőbb tünete könnyen észrevehető – hirtelen, foltos hajhullás a test különböző részein, beleértve a fejbőrt, az arcot, a szemöldököt és a szempillákat.

Emellett a körmök is pirosak és töredezettek lehetnek.

Az alopecia areata okozta hajhullás általában átmeneti, és a tüszők visszanöveszthetik a kihullott hajszálakat.

Anagen effluvium

Az anagén effluvium hirtelen vagy gyors hajhullás, amely általában közvetlenül kapcsolódik a sugár- és kemoterápiákhoz.

Ez általában csak átmeneti hajhullás, és a kezelés befejezése után várható a haj visszanövekedése.

Telogén effluvium (Stressz okozta hajhullás)

A telogén effluvium egy gyakori hajhullási állapot, amelyet gyakran intenzív érzelmi vagy fizikai stressz vált ki.

A tünetek közé tartozik a hajszálak diffúz elvékonyodása, a fejbőr viszketése és érzékenysége.

A telogén effluviumot a szervezetben bekövetkező hormonális változások is kiválthatják, többek között a pajzsmirigy-betegség, a fogamzásgátló tabletták, a terhesség és a menopauza.

Előfordulhat műtét, baleset vagy drasztikus fogyás után is. A legtöbb esetben a haj néhány hónap alatt magától visszanő.

Tinea capitis (Favus)

gombás fejbőr betegség az az tinea capitis

A tinea capitis, más néven favus, egy gombás fertőzés, amely a fejbőrön, a szempillákon és a szemöldökön okoz hajhullást.

A tinea capitis tünetei közé tartoznak a körkörös, piros, pikkelyes foltok, amelyek kisebesedhetnek és gennyezhetnek. A haj a foltokon törékennyé válik, és könnyen kihullik.

A tinea capitis fertőző, ezért fontos, hogy azonnal orvoshoz forduljon, ha gyanítja, hogy Önnek vagy gyermekének ez a betegsége van.

Trakciós alopecia

Trakciós hajhullást a haj gyakori húzása, feszítése okozza.

Ez a szoros frizurák, például fonatok, lófarok, vagy kontyok gyakori viselésének mellékhatása. A haj csak akkor tud regenerálódni, ha elhagyja ezeket a frizurákat.

Hajápolás

A kémiai kezelések, például a dauer, megváltoztatják a sejtek szerkezetét, alakjukat módosítva hullámos hajat hozva létre.

Hasonlóképpen, a szőkítés lebontja a hasznos zsírsavakat, amelyek egykor megerősítették a tincseket.

Bár az eredmény nagyszerű lehet, mindkét kezelés súlyosan károsítja a tüszőket.

Amennyiben hosszú ideig, újra és újra kitesszük a hajunkat ezeknek a kezeléseknek az ismétlődő károsodás jelentős, gyakran végleges hajhulláshoz vezethet, mivel idővel a tüsző nem tud majd hajszálakat termelni.

Fejbőrfertőzés

A fejbőr megfertőződhet, ha gomba vagy baktérium jut a szervezetbe a sérült bőrfelületen vagy a tüszőkön keresztül. A fertőzés pedig kopasz foltok kialakulását okozhatja.

Általában a fejbőrt érintő fertőzéseket szájon át szedhető, vagy helyi hatású antibiotikumokkal kezelik, a haj idővel visszanő.

Gyógyszer

Néhány gyógyszer mellékhatásként hajhullást okozhat, mivel szedésük korlátozhatja vagy gátolhatja a hajhagymákat az új hajszálak termelésében.

Ha jelenleg gyógyszerszedés alatt áll, olvassa el a betegtájékoztatót a részletes útmutatásért.

Mindazonáltal soha ne hagyja abba a gyógyszer szedését anélkül, hogy először konzultálna kezelőorvosával. Ellenkező esetben súlyos szövődményeket tapasztalhat.

Cicatricialis alopecia (heges hajhullás)

hegesedéses alopecia

A heges hajhullás, más néven cicatricialis alopecia, akkor alakul ki, amikor a hajtüszők véglegesen károsodnak. Emiatt nem tudnak új hajat termelni, és elhalnak.

A heges hajhullásnak számos oka lehet, többek között súlyos gyulladásos vagy autoimmun betegségek.

A heges hajhullással összefüggő két leggyakoribb állapot a frontális fibrosing alopecia (FFA) és a centrális centrifugális cicatricialis alopecia (CCCA).

Utóbbi főként afrikai származású nőket érint, és a hajhullás körüli területen bőrpírt, hámlást, viszketést és kiemelkedő dudorokat okoz. Az FFA viszont főként a menopauza utáni nőket érinti.

Mit tehet a hajhullás ellen?

Szerencsére számos kezelés létezik, amelyek segíthetnek enyhíteni és korrigálni a hajhullási tüneteket.

Hajhullás elleni készítmények

Manapság számos vény nélkül kapható és vényköteles gyógyszer ígér hatásos segítséget a hajhullás elleni küzdelmben. Ezek közül a két talán legnépszerűbb a Minoxidil és a Finasteride.

Minoxidil

Rogaine néven ismert Minoxidil a vény nélkül kapható hajhullás elleni szerek közé tartozik. Elérhető hab és folyékony spray formában is.

A legjobb eredmény érdekében naponta vigye fel a Minoxidilt a fejbőrre. A hosszú távú használat javasolt, mivel az eredmények csökkennek amint abbahagyja a kezelést.

Mint minden gyógyszernek, a Minoxidilnak is lehetnek mellékhatásai, többek között nem kívánt arcszőrzet növekedés, gyulladás és a pattanások.

Finasteride

Propecia vagy Proscar néven ismert, ez az amerikai FDA által jóváhagyott egyetlen hajhullás elleni gyógyszer, amely tablettás vagy helyileg alkalmazható formában kapható.

A finaszterid rendkívül hatékony a hajhullás kezelésében a 60 év alatti férfiaknál, azonban nők esetében nem alkalmazható.

Számos mellékhatást okozhat, többek között merevedési zavarokat, herefájdalmat és csökkent nemi vágyat.

Hajhullás elleni sampon

alpecin sampon hajhullás ellen

A hajhullás elleni samponok a fejbőr táplálásával és a hajtüszők erősítésével igyekeznek elősegíteni az egészséges hajnövekedést.

Ezek a speciális samponok gyakran olyan összetevőket tartalmaznak, mint a biotin, a koffein, vitaminok (B3, B5 és E), valamint a hajnövekedést serkentő kivonatok.

Habár jótékony hatásúak lehetnek a hajhullás csökkentésében és a haj egészségének javításában, fontos megjegyezni, hogy a hatékonyságuk egyénenként változhat.

Hajhullás elleni vitamin

hajhullás elleni vitaminok

A vitaminok kulcszerepet játszanak a férfi hajhullás ellen folyó küzdelemben, hiszen bizonyos tápanyagok elengedhetetlenek a hajnövekedéshez és a fejbőr egészségéhez.

  • A biotin (B7-vitamin) széles körben elismert a hajszál erősítő tulajdonságairól, míg a D-vitamin az új hajtüszők létrehozásában vesz részt.
  • Az A- és E-vitamin a megfelelő faggyútermeléshez járul hozzá, illetve védelmet nyújtanak a károsodások ellen.
  • A B-vitaminok, különösen a B12-vitamin, a hajszál szerkezetét és növekedését támogatják a vörösvérsejt-képződés elősegítésével, amely oxigént szállít a fejbőrbe.
  • Végül a C-vitamin elengedhetetlen a hajszálak számára fontos kollagén termeléséhez.

Ezen vitaminokban gazdag, kiegyensúlyozott étrend is segíthet a hajhullás mérséklésében és az egészséges hajnövekedés elősegítésében.

A legjobb hajhullás elleni gyógymód

A hajbeültetés az egyik legfejlettebb és leghatékonyabb módszer a hajhullási problémák megoldására.

Egy szimpla egynapos eljárás során egy sebész egészséges hajhagymákat gyűjt a fej hátsó és oldalsó részéről, majd ezeket beülteti a kopaszodó területekre.

A sebész úgy helyezi el ezeket a hajszálakat, hogy egyenletes sűrűséget és természetes megjelenést alakítson ki.

Az eredmények gyakran életre szóló változást hoznak; tekintse meg előtte-utána galériánkat, hogy jobban megértse, mit kínál a hajbeültetés.

A hajbeültetéshez két fő technika létezik:

Az egyik a „Follicular Unit Extraction” (FUE) míg a másik a „Follicular Unit Transplant” (FUT).

Az FUE módszernél a sebész egyenként távolítja el a hajtüszőket a donor területekről. Ezután közvetlenül a hajhullás által érintett területekre ülteti be őket.

Vitathatatlanul ez a legnépszerűbb módszer, mert nem hagy látható heget, és gyors felépülést ígér.

Ezzel szemben a FUT módszernél a sebész szikével egy bőrsávot távolít el a donor területekről. Ezután ebből a hajas bőrdarabból nyerik ki a hajtüszőket.

Ez a beavatkozás a donor területeken észrevehető, maradandó heget hagy, és jóval hosszabb felépülési időt igényel.

Hajhullás ellen házilag

Esszenciális olajok

esszenciális olaj

Az illóolajok a növények kivonatából származó koncentrált vegyületek, amelyekről úgy tartják, hogy magukban hordozzák az eredeti növény aromáját és gyógyászati hatásait is.

Az olyan illóolajok, mint a citromfű, a levendula, a rozmaring és a borsmenta, mind segíthetik a hajnövekedést.

Az illóolajok használata hihetetlenül egyszerű. Tegyen néhány cseppet egy hordozóolajhoz (pl. kókusz- vagy jojoba olajhoz), és masszírozza be a fejbőrbe.

Hagyja a keveréket tíz percig hatni, majd öblítse ki alaposan a haját, és törölje szárazra.

Fejbőr masszázs

A rendszeres fejbőr masszázs, segítheti a vérkeringés javítását, így elősegítve a a szükséges tápanyagok eljuttatását a hajtüszőkbe.

Bár megbízható kutatási eredmények még nem állnak rendelkezésre, sok hajápolási szakember szilárdan hisz abban, hogy a fejbőr masszázs javíthatja a haj erősségét, textúráját és sűrűségét.

GYIK

Hajhullás ellen mi a legjobb?

A hajhullás elleni legjobb módszer egyéni és függ a hajhullás okától. Forduljon bőrgyógyászhoz vagy trichogistához a diagnózishoz és a legjobb kezeléshez!

Hajhullás mennyi a normális ?

A normális hajhullás mértéke egyénenként változik, de általában napi 50-100 hajszál. Ha ennél több hajat hullat, az hajhullásnak minősülhet.

Milyen vitamin kell hajhullás ellen?

Hajhullás ellen a legfontosabb vitaminok közé tartozik a biotin (B7-vitamin), valamint az A-, B-, C-, D-, és E-vitaminok. Ezek támogatják a haj növekedését, erősítik a hajszálakat és elősegítik a fejbőr egészségét.

Utoljára szakmailag ellenőrizve: április 19, 2024

A HairPalace tudományos forrásokra támaszkodik, beleértve a lektorált cikkeket, valamint az orvosi szövetségek, valamint az akadémiai és kutatóintézetek publikációit. Szigorú beszerzési irányelveket követünk, és kerüljük a tercier referenciákat. Olvassa el szerkesztői szabályzatunkat, ha további információra van szüksége arról, hogy miként tartjuk naprakészen és pontosabban tartalmunkat.